«Безконтактний» соціум планети: COVID-19 пришвидшує агресію біометричних інновацій

У розпал пандемії Covid-19 з’являється більше питань, ніж відповідей про те, як припинити просторово-комунікаційний карантин,  перезапустити на інших засадах економічну стилістику і звикнути до нових соціальних обмежень (ізоляцій), що можуть стати стандартами. Так, декілька днів тому офіційний представник Пентагону підтвердив, що будь-який потенційний військовослужбовець, який постраждав від Covid-19, буде «остаточно дискваліфікований» зі служби, якщо тільки він не отримає відмову. Новий протокол з’явився на тлі відсутності розуміння «довгострокових» наслідків вірусу, заявив CNN представник міністерства оборони США.

Схоже, саме домінування формально-алгоритмізованих даних створює значну прогалину між нинішньою ситуацією і нашим постпандемічним прийдешнім: остаточні докази того, що вакцина працює, що щеплення ефективне, наявність антитіл і так званих Т-лімфоцитів  – це  захист від повторного зараження, а політика соціального дистанціювання зменшує ризик інфікування тощо. Процес збору всіх цих даних може затягнутися на роки, що призведе до низки негативних наслідків у подальшому: посилення ізоляціонізму в туризмі, збої в освіті та навчальному процесі, постійне зменшення масштабів, перенесення або скасовання спортивних та мистецьких сезонів, розриви в ланцюжках поставок, «пандемічне» безробіття, дезорієнтація країн і соціумів в перспективах свого існування і розвитку тощо. Тому можливий затяжний спад в традиційних і навіть новітніх реаліях співжиття мирного світу.

Наше найближче майбутнє неминуче буде сильно відрізнятися від минулого формами, засобами та тотальністю біогенетичного контролю: починаючи від використання систем наскрізного скринінгу до обов’язкової наявності мобільних застосунків.

Багато компаній вже працювали над системами біометричного сканування та ідентифікації до пандемії. Amazon отримав патентну технологію, яка дозволяє голосовому помічнику Alexa визначати емоційний та фізичний стан користувача. Мережа американських супермаркетів Wallmart подала заявку на патент «розумного візка», ручка якого може вимірювати частоту серцевих скорочень покупця, температуру, силу стиснення, визначати рівень кисню в крові.

У деяких штатах США поліцейські управління почали використовувати дрони для передачі повідомлень бездомним громадянам або для попередження про фізичне дистанціювання. В поєднанні зі штучним інтелектом вони можуть віддалено виявляти лихоманку або використовувати технологію розпізнавання обличчя.

Зі стрімким поширення випадків зараження Covid-19 почали вибухово збільшуватися інвестиції в розробку і впровадження технологій біометричного сканування різної глибини та масштабів охоплення.

Сінгапур першим у світі випустив застосунок, що дозволяє скоротити час на відстеження потенційно інфікованих людей в умовах пандемії Covid-19. Однак TraceTogether до сих пір не зміг зробити те, для чого був розроблений. На заваді  –  свідоме небажання громадян користуватися ним.

Навіть при загальній технічній грамотності сінгапурців і високій довірі до уряду, тільки 1,1 млн. чоловік, або менше однієї п’ятої частини населення, скористалися і підтримують програму.

Фото: Куа Чі Сіонг

Таке реагування на TraceTogether чітко демонструє те, що люди не будуть добровільно відмовлятися від приватності своїх біогенетичних даних навіть у надзвичайній ситуації, зокрема у сфері охорони здоров’я. Необхідна відповідна ступінь державного примусу.

Підхід Сінгапуру дивує тим, що закон про інфекційні захворювання дає можливість контактним прослідковувачам (contact tracer) отримувати журнали даних TraceTogether з телефонів користувачів. Проте влада не зробила обов’язковим використання програми. Може це просто питання часу?

Засоби державного контролю є звичними для жителів цієї країни. Так, працівники силових структур повинні використовувати застосунок SGSecure, запущений у вересні 2016 року в межах національної програми, покликаної підготувати громадськість до захисту в разі виникнення терористичної загрози. Користувачі програми можуть оперативно відправляти органам правопорядку відомості, що є важливими для громадської безпеки. Через застосунок також можна, якщо загрожує небезпека, викликати поліцію. Крім того, в SGSecure доступна функція, що дозволяє фіксувати місцезнаходження мобільного пристрою.

Камери відео спостереження поширені повсюдно і планується навіть ліхтарні стовпи перетворити на smart прилади з розпізнавання обличчя, щоб зіставляти з наявними базами даних.

Прем’єр-міністр Лі Сянь Лун, посилаючись для прикладу на використання TraceTogether, заявив у своїй промові 21 квітня 2020 року, що розробляються інші програми для «більш ефективного» відстежування поширення Covid-19. «Для того, щоб вони працювали, нам потрібна взаємодія, щоб встановити і використовувати ці застосунки, як це зробили у Південній Кореї. Будуть деякі проблеми з конфіденційністю, але нам доведеться зважити всі «за» і «проти» для створення можливості виходу з ізоляції, щоб залишатися в безпеці»,  – зауважив високопосадовець.

Незважаючи на те, що закон Південної Кореї про захист персональних даних висуває суворі вимоги до всіх організацій при зборі і використанні персональних даних громадян, для суспільних інтересів, таких як боротьба з інфекційними хворобами, робиться виняток.

Це допомогло південнокорейській владі отримати доступ до особистих даних, таких як транзакції по кредитних картах з банків і записи про місцезнаходження мобільних телефонів від телекомунікаційних компаній для аналізу даних.

Поєднавши такі відомості із кадрами відеоспостереження, можна швидко виявити та ізолювати потенційні випадки захворювання, публічно ділитися підтвердженою «історією» маршруту пацієнтів, щоб допомогти іншим громадянам залишатися в безпеці.

Південна Корея, що посіла в Азії друге місце за кількістю інфікованих після Китаю, змогла змінити траєкторію поширення вірусу всього за два місяці.

Для порівняння –  в Сінгапурі щодня реєструються сотні нових заражень. І обов’язкове цифрове відстеження може стати неминучим, якщо кількість випадків Covid-19 залишатиметься високою або якщо люди будуть продовжувати нехтувати заходами соціального обмеження. Хоча ці заходи формують стилістику соціумного ізоляціонізму фізично-комунікаційного характеру і це, очевидно, стане перспективною проблемою.

Індія минулого місяця запустила Aarogya Setu (Health Bridge) –  систему, створену на базі Bluetooth і GPS, використання якої має стати обов’язковим для всіх співробітників, як приватних, так і державних.

Франція обрала метод відстеження за допомогою Bluetooth на коротких дистанціях між пристроями як оптимальний підхід, відкинувши менш етичну альтернативу використання даних про місцезнаходження людей, яку застосовують окремі азіатські країни. Але розгорілися суперечки про те, реєструвати такі контакти на окремих пристроях чи збирати всі дані відразу на центральному сервері. Франція досі вибирала «централізований» підхід, який вимагав би, зокрема, від Apple змінити налаштування своїх iPhone. «Яблучна» компанія відмовилася допомагати країні з додатком StopCovid.

Своєю чергою Німеччина тиждень тому змінила рішення на користь децентралізованого підходу, що промоціюється Google і Apple, коли дані про контакти зберігаються на смартфоні користувача і лише в разі його зараження передаються медичним працівникам та іншим державним службам. Зміна курсу приведе розробку PEPP-PT (Загальноєвропейське відстеження соціальної дистанції зі збереженням конфіденційності) у відповідність з підходом техногігантів, бо iPhone працює тільки з децентралізованими протоколами, такими як DP-3T, що розроблений в Швейцарії і підтриманий Австрією та Естонією.

На питання про те, чи слід зберігати дані біометричного сканування і отримувати до них доступ після закінчення пандемії, хто повинен відповідати за ведення біометричних баз даних, як забезпечити захист і убезпечити доступ до них, краще відповісти раніше, ніж пізніше. Та чи це є очевидним?

Крім того, майбутнє біометричного сканування перетинається з іншими поточними технологічними тенденціями, які стають викликами для людської соціумності: генетичне визнання і престиж, генетичний потенціал, генетична перспектива, універсальні генетичні бази даних, управління та володіння даними, повсюдне спостереження та алгоритмічний скоринг.

Covid-19 змусив відкрити шлях до масового охоплення не тільки фізіологічних особливостей індивіда в біометричному контролі, а й імунно-генетичної складової цього контролю як в державному, так і в приватному секторах. Це ситуація, коли глобальна потреба спонукає розробляти і впроваджувати технології алгоритмічно-тотального контролю швидше, ніж технології комунікаційно-контентного спрямування. А якраз останні сприяють формуванню сучасної культури ноосферності, в якій реально творяться сучасні гуманістичні норми, стандарти і правила аби проводити відкриті публічні дискусії про конфіденційність, приватність, інтимність, унікальність, ситуативність і найголовніше – можливості індивідуально-соціумних середовищ в нових геопозиційних, часових і просторових умовах з позицій цивілізаційності, а не мілітарно-геополітичної конкурентності.

Пандемія коронавірусу примусила пригальмувати певні форми демократичного життя, нагнавши страху на світ і особливо суспільства тих країн, які опинилися в епіцентрі зараження. Це може мати досить негативні наслідки для мирної перспективи людства, бо виникає спокуса тимчасові обмеження зробити постійними. І цим обов’язково намагатимуться скористатися ті політики, провладні партії і високопосадовці, які тяжіють до авторитарності.

Нагнітання у світі атмосфери страху, пов’язаної з коронавірусом (а цим займається насамперед нинішня РФ), є елементом формування нового різновиду глобального тероризму, який наразі можна охарактеризувати як тероризм абсолютного страху. Це сучасний і невідкладний виклик для міжнародної спільноти, яка може незчутися, як опиниться на краю інноваційно-цифрової безодні тотальної диктатури.

В цій ситуації маємо усвідомити, що є єдиний перспективний вихід із наявної ситуації – пришвидшено і предметно просуватися в бік ойкуменічності і цивілізаційної ноосферності.

Людську діяльність маємо концентрувати на функціонуванні середовища життя, які мають стати привабливими і життєздатними скрізь по планеті, а не лише в її сучасних урбаністичних оазах. Тоді розширення можливостей цивілізаційних перспектив зміцнить імунітет всіх мешканців нашої планети і це буде перемогою демократії над тотальною загрозою глобального гібридного тероризму.

Ліна Вежель, ГО «Центр ККБ»

 

Be the first to comment on "«Безконтактний» соціум планети: COVID-19 пришвидшує агресію біометричних інновацій"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*